Ekonomi

ISTAC uluslararası tahkim liginin iddialı merkezlerinden biri haline geldi

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ISTAC’ın uluslararası tahkim liginin iddialı merkezlerinden biri haline geldiğini belirterek, “Artık Avrupa’daki birçok tahkim merkezinin çok ilerisindeyiz. 25 davamız var. Bu yıl uluslararası boyutta, hatta Türkiye ile alakası olmayan tarafların anlaşmazlıkları bile ISTAC’a geliyor. Bu da ISTAC’ın artık uluslararası düzeyde güvenilen bir merkez olduğunu kanıtlıyor.” dedi.

İSTAÇ’tan yapılan açıklamaya göre, olağan genel heyet toplantısında merkez yönetim yeniden yapılanmaya giderken, yeni dönem için daha yüksek bir hedef belirledi.

İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, toplantıda yaptığı konuşmada, ISTAC’ın uluslararası tahkim liginin iddialı merkezlerinden biri haline geldiğini belirterek, merkezin ulaştığı dava hacminin ve tahkim sürecinin önemine dikkat çekti. dosyaları sonlandırma hızı.

Ekim 2022’den bu yana ISTAC’a 140 davanın geldiğini belirten Akıncı, bunun genç bir tahkim merkezi için önemli bir rakam olduğunu ifade etti.

Akıncı, yıllık bazda ulaştıkları dava yoğunluğuyla Londra, Paris ve İsviçre dışında Avrupa’nın en büyük tahkim merkezlerinden biri olduklarına dikkat çekerek, “Muddeabihler (söz konusu parasal değerler) Ayrıca giderek artıyor ve özellikle inşaat ve enerji alanındaki davalar ve çok ciddi boyutlardaki uyuşmazlıklar merkezimizde yer alıyor.” Sorunun çözüldüğünü söylemekten memnuniyet duyuyoruz. Şu anda Avrupa’daki birçok tahkim merkezinin çok ilerisindeyiz. Bu yıl davalarımızın 25’i uluslararası nitelikte, hatta Türkiye ile alakası olmayan tarafların uyuşmazlıkları bile ISTAC’a geliyor. Bu da ISTAC’ın artık uluslararası arenada güvenilir bir merkez olduğu anlamına geliyor. “Dolayısıyla bu anlamda hem kamu hem de özel sektör ISTAC’ı çok yaygın olarak kullanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Akıncı, “Özellikle kamu ihale sözleşmesinde yapılan değişiklik, davalarımıza halkın katılımını artırdı. Belediyeler, KİT’ler ve bakanlıklar, ISTAC tahkimi ile uyuşmazlıkları çok hızlı bir şekilde çözüldüğü için davalarımıza dahil oluyorlar. Seri tahkimde ise Gerçekten bu konuda iddialılar, davaların yüzde 92’si 3 aydan önce sonuçlanıyor.” “Burası Türkiye için çölde bir vaha gibidir. Avukat arkadaşlarımız biliyor ki mahkemelerde ticari davalarda 3 ayda hakim göremiyoruz ama ISTAC’ta 3 ayda icra yoluyla karar alınabiliyor. Dolayısıyla bu fırsatı değerlendirip bu tecrübeye sahip olanlar ISTAC’tan vazgeçmiyorlar.” söz konusu.

ISTAC Genel Sekreteri Avukat Yasin Ekmen’in sunum yaptığı 13. Olağan Genel Kurul toplantısında divan komitesi başkanlığını M. Arif Parmaksız yaptı. Yapılan genel kurulda İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu oybirliğiyle ibra edildi ve kurumun 2024 bütçesi onaylandı.

ISTAC Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ziya Akıncı başkanlığında Müjdat Keçeci ve Hakan Öztatar görevlerine devam ederken, avukatlar Tümran Gürcün ve Mustafa Şenocak da yeni üyeler olarak göreve başladı.

Toplantıda yeni faaliyet dönemi kontrol ve uygulama komitelerinin üyeleri de belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu