Ekonomi

G7 ülkeleri de Gazze’yi görüşecek

Grup ülkelerinin Dışişleri Bakanları, G7 2023 Lider Japonya’nın ev sahipliğinde 7-8 Kasım tarihlerinde başkent Tokyo’da bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko başkanlığındaki toplantıya ABD, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanlarının katılması bekleniyor.

Toplantıda İsrail’in birinci ayını dolduran Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, Rusya-Ukrayna krizi ile enerji ve iklim sorunları ele alınacak.

Bakanlar, Çin’in Asya-Pasifik jeopolitiğinde artan etkisini ve Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarının mevcut durumunu tartışacak.

“Serbest ve Açık Hint-Pasifik” kapsamlı işbirliğinin vurgulanacağı toplantının ardından tartışılan konuları içeren bir bildiri yayınlanacak.

Bakanların ayrıca Mayıs ayında Hiroşima’da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’nde grup ülkelerinin liderleri tarafından verilen taahhütlerin altını çizmeleri bekleniyor.

Toplantıda Kamikawa’nın, 2,5 aydır Fukushima’dan okyanusa boşaltılan radyoaktif atık suyun güvenilirliğini mevkidaşlarına anlatacağı belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, toplantı vesilesiyle katılacağı Tokyo’da Japonya Başbakanı Kishida Fumio tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

2023 G7 Dönemi Lideri Japonya, yılın ilk G7 Dışişleri Bakanları toplantısını Nisan ayında Nagano eyaletinin Karuizawa kentinde gerçekleştirdi.

Kamikawa, G7 mevkidaşlarıyla en son Eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında ​​yaklaşık 2 saat süren bir görüşme yapmıştı.

habersincan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu